Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS
Wystąpienie w ramach webinaru „Kontekst”. Jednym z gości webinaru „Kontekst” był dr Marcin Maciejewski, który razem z dr Julią Chylą zaprezentował różne cyfrowe techniki stosowane w archeologii. Spotkanie zostało zorganizowane przez czasopismo Archeologia Żywa, jedno z najpopularniejszych mediów popularyzujących archeologię w Polsce. Dr M. Maciejewski i dr J. Chyla zaprezentowali również projekt realizowany obecnie przez Konsorcium Dariah-PL, w tym Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS.
Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=BEeaLkpKvls
Spotkanie przedstawicieli z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS z przedstawicielami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku, członkami Polskiego Konsorcjum Polarnego oraz Prezesem Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej.
Islandia, Rejkiawik
Panel „Adapting Arctic Research: Responding to Geopolitical and Tech Shift”, zorganizowany przez Monikę Szkarłat z CSIiMK UMCS podczas Arctic Circle w Rejkiawiku. W panelu udział wzięli Rasmus Gjedssø Bertelsen z Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytet Norweski; Timo Reilly ze Scott Polar Research Institute, Uniwersytet Cambridge; Richard Ashley Morris z SIOS i Kamil Filipek z CSIiMK UMCS.
Islandia, Rejkiawik
Poster dr. Marcina Maciejewskiego oraz dr. Marcina Siłucha pt. "Fotogrametria i skanowanie laserowe. Różne metody. Różne urządzenia. Różne wyniki? Uwagi na temat cyfrowej dokumentacji archeologicznej na przykładzie badań w Kaliszanach, gm. Wągrowiec", w ramach Pierwszej Krajowej Konferencji Archeometrycznej
Igołomia
Warsztaty naukowe pt. Advancing polar science: funding strategies, international collaboration and AI innovations w Oslo.
Na zaproszenie zespołu realizującego międzynarodowy projekt HarSval - A bilateral initiative for harmonisation of the Svalbard cooperation; Scientific collaboration between Poland and Norway in Svalbard for sustainable future, dr Kamil Filipek, Dyrektor CSIiMK UMCS oraz dr Monika Szkarłat, wzięli udział jako eksperci w warsztatach pt. Advancing polar science: funding strategies, international collaboration and AI innovations, które odbyły się 3-4 października w Oslo. Pracownicy naszego Centrum prowadzili szkolenie w dwóch obszarach tematycznych: Legal dimension of artificial intelligence - intellectual property law perspective (M. Szkarłat) oraz Large language models (LLMs) in Science: Pros and Cons (K. Filipek)
Norwegia, Oslo
Dyskusja naukowa nt. What is Digital Sociology?
Re-composing social inquiry in the face of AI z prof. Noortje Marres (University of Warwick). Rozmowę przeprowadzili Dariusz Brzeziński (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) oraz Małgorzata Winiarska-Brodowska (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ).
W dniu 2 października 2024 dr Kamil Filipek i dr Monika Szkarłat z CSIiMK UMCS spotkali się w Oslo z Prof. Christophem Lutzem, wicedyrektorem Centre for Internet and Society, w Norwegian Business School. W trakcie spotkania zmapowane zostały obszary współpracy oraz ustalone kierunki przyszłych działań projektowych.
Norwegia, Oslo
Wydział Socjologii UW, Spotkanie grupy Socjologii Cyfrowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA): WG10: https://www.isa-sociology.org/en/research-networks/working-groups/wg10-digital-sociology
Na spotkaniu wystąpili dr Kamil Filipek i dr hab. Jarosław Chodak z referatem "Eye-trackers in the Study of Fake News: Sociological Approach".
Warszawa
Prezentacja popularnonaukowa pt. "Modele 3D w archeologii", w ramach XXIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie pod tytułem "Biskupin. Pierwszy pomnik historii."
Prezentację przygotował i przedstawił dr. Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.
Biskupin
Webinarium poświęcone analizie wpływu sztucznej inteligencji oraz modeli językowych na proces badania danych jakościowych, organizowane przez Pracownię Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadzone w ramach 7. edycji Letniej Szkoły Analizy Danych, Metod Badań Jakościowych i Mieszanych. W spotkaniu wzięli udział eksperci w dziedzinach CAQDAS, AI, NLP oraz data science: Grzegorz (Gregory) Bryda, Kierownik Pracowni Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Kamil Filipek, Dyrektor CSIiMK UMCS w Lublinie.
Pierwsze seminarium on-line z cyklu "AI w akademii", pt. "Etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w pracy badawczej". Dyskusję poprowadzili: dr Marta Kołodziejska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kuba Piwowar ze Uniwersytetu SWPS oraz dr Monika Szkarłat z UMCS. Seminarium zostało zorganizowane przez Sekcję Socjologii Cyfrowej PTS oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS.
Seminarium naukowe pt. "Kim są agencji AI?" wygłoszone przez prof. Mariusza Hofmana, zorganizowane przez Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego oraz Wydział Ekonomiczny UMCS.
Lublin
Poster "Nieznane założenie obronne z Wojnowic, gm. Ćmielów – wyniki wstępnych prospekcji geofizycznych oraz teledetekcyjnych", w ramach XXXIX Konferencji Archeologicznej Badania Archeologiczne w Polsce Środkowowschodniej, Zachodniej Białorusi i Ukrainie w Roku 2023, przygotowany przez dr hab. Marcina Szeligę, dr. Marcina Maciejewskiego, mgr. Marcina Jakuba Ordutowskiego, dr. Rafała Niedźwiadka, dr. Mirosława Furmanka, Nikolę Ciseł, Agnieszkę Pawlinę oraz Natalię Podolską
Sandomierz
Wystąpienie prof. Anthony Elliotta z Uniwersytetu Australii Południowej w Adelajdzie w ramach konferencji 'Artificial Intelligence for Human-Technologies-Economy Sustainable Development', MakeLearn, TIIM & PIConf International Conference. Prof. Elliott to światowej sławy ekspert badający sztuczną inteligencję, który współpracuje z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS.
Lublin
Wykład na temat ewolucji sztucznej inteligencji wygłoszony przez dr. Kamila Filipka dla uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego podczas wydarzenia "Przystanek rekrutacja - Drzwi Otwarte UMCS".
Lublin
Audycja radiowa OFF Czarek, pt.: "Skanowanie 3D - o cyfrowych narzędziach w archeologii, Radio Tok FM z udziałem dr. Marcina Maciejewskiego z Instytutu Archeologii UMCS.
link do audycji: https://audycje.tokfm.pl/podcast/152574,Skanowanie-3D-o-cyfrowych-narzedziach-w-archeologii
Katedra Systemów Informacyjnych i Logistyki w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizatorami prestiżowej konferencji na UMCS w Lublinie.
Lublin
Otwarte spotkanie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS zorganizowane przez lubelski oddział Forum Młodych Dyplomatów i Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych UMCS w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji. Zaproszeni eksperci - dr hab. Agnieszka Demczuk z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz dr hab. Jarosław Chodak z CSIiMK UMCS opowiedzieli uczestnikom wydarzenia jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w dezinformacji i kształtowaniu opinii publicznej.
Lublin
Warsztaty przeprowadzone przez dr. Marcina Maciejewskiego pt.: "Od zdjęcia do modelu 3D – praktyczne warsztaty z wykorzystania fotogrametrii" w ramach Kongresu edukatorów druku 3D.
Lublin
Referat pt. "Neolityczny rondel czy średniowieczna siedziba rycerska? Przykład badań nieinwazyjnych w Wojnowicach, gm Ćmielów", przygotowany przez naukowców z Instytutu Archeologii UMCS: dr. Marcina Maciejewskiego, dr. hab. Marcina Szeligę, dr. Mirosława Furmanka, mgr. Jakuba Ordutowskiego, dr. Rafała Niedźwiadka oraz dr. hab. Marka Florka, z wykorzystaniem Dariah.lab – cyfrowej infrastruktury badawczej dla humanistyki i nauk o sztuce.
Poznań
Referat pt.: "Badania georadarowe i dokumentacja fotogrametryczna zespołu pokamedulskiego w Wigrach", Interdyscyplinarne badania obiektów sakralnych w północno-wschodniej, wygłoszony przez dr. Marcina Maciejewskiego z Instytutu Archeologii UMCS oraz Ernesta Kamińskiego,
link: https://www.youtube.com/watch?v=6wlKSPUaooo
Wigry
Otwarte wydarzenie dot. sztucznej inteligencji współorganizowane przez Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, Sekcję Socjologii Cyfrowej PTS, Szkoły Doktorskie UMCS i Lubelskie Centrum Konferencyjne. Patronami wydarzenia były firmy DataArt i Billenium.
Lublin
23 marca 2023 r. na spotkaniu pt. „Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji?” zorganizowanym przez dr. Kamila Filipka, Dyrektora CSIiMK UMCS, uczniowie klas piątych próbowali odpowiedzieć na wiele trudnych pytań: „Czy można zakochać się w maszynie?”, „Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka?”, „Czy sztuczna inteligencja zabierze ludzim pracę”?
Lublin
W konferencji zorganizowanej przez Welcome Center UMCS udział wziął dr Kamil Filipek, Dyrektor CSIiMK UMCS, który wygłosił wykład „Nauka nad przepaścią. Wpływ sztucznej inteligencji na badania i dydaktykę w perspektywie globalnej i lokalnej”.
Lublin
W seminarium zorganizowanym przez DELab UW, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. jako zaproszony gość udział wziął dr Kamil Filipek z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. Seminarium bazowało na wynikach analiz dr Marty Kołodziejskiej i Michała Palińskiego, których przedmiotem były narracje cyfrowych pionierów, tzn. wiodących czasopism technologicznych (m.in. Wired, MIT Tech, TechCrunch), dotyczące równości, dostępności, mobilności i zrównoważonego rozwoju.
Warszawa
28 listopada 2022 r. na spotkaniu pt. „Is Responsible AI Possible?” zorganizowanym przez dr Kamila Filipka, Dyrektora CSIiMK UMCS, uczniowie klasy 3BC rozmawiali o licznych wyzwaniach, które niesie ze sobą rozwój metod sztucznej inteligencji. Spotkanie było prowadzone w języku angielskim.
Lublin
Referat pt.: "Lubelska archeologia w cyfrowym świecie – oferta Ośrodka Badań Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentnych dla archeologii" wygłoszony przez dr. Marcina Maciejewskiego i dr. Kamila Filipka w ramach XXXVII Lubelskiej Konferencji. Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie.
Lublin
W dniu 20 października 2022 r. zespół badaczy Ośrodka Badań Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentych (J. Chodak, K. Filipek, M. Szkarłat, J. Czerwiński) wziął udział w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2022, który odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W warsztatach „Fake newsy. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić? Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem okulografów” zaprezentowane zostały wyniki badań rozpoznawania fake newsów przy pomocy okulografów i oprogramowania do eye-trackingu.
Lublin
Referat "Łatwiejsza statystyka jest możliwa", wygłoszony przez dr. K. Filipka, dr. J. Kunę, dr. M. Zawadzkiego, dr. M. Maciejewskiego;
Referat "Od atomu do regionu - interdyscyplinarne studia nad skarbami z okolic Sanoka" przygotowany przez P.N. Kotowicza, W. Blajera, M. Maciejewskiego, T. Bochnaka, K. Cywę, A. Garbacz-Klempkę, G. Glinianowicza, P. Jureckiego, P. Kuropkę, J.J. Łucejko, A. Mueller-Bieńka, K. Nowaka, M.M. Przybyłę, E. Ribechini, K. Skowrna
Lublin
W dniu 14 września 2022 r. odbyła się na XVIII Zjeździe Socjologicznym w Warszawie sesja naukowa pt. „Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century”. Współorganizatorem i współprowadzącym sesję był dr Kamil Filipek. W sesji uczestniczyli wybitni badacze sztucznej: prof. Anthony Elliot (University of South Australia), prof. Noortje Marres (University of Warwick) oraz dr hab. Dominik Batorski (Uniwersytet Warszawski).
Czytaj więcej: Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century
Warszawa
W dniach 23-24 czerwca 2022 r. Jakub Kuna i Mateusz Zawadzki wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji pt. GIS w Nauce, która odbyła się w Toruniu. Wygłosili oni referat „Historyczne ortofotomapy Lublina. Wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”.
Do pobrania: Referat „Historyczne ortofotomapy Lublina - wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”
Toruń
Referat wygłoszony przez dr. M. Maciejewskiego "Skarby przedmiotów metalowych w cyfrowej przestrzeni a postrzeganie miejsca ich depozycji w krajobrazie kulturowym", CAA – Forum GIS UW 2022. Interdyscyplinarność – Standardy – Network.
Warszawa