Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS

23 marca 2023 r.

Spotkanie z uczniami klas piątych Prywatnej Szkoła Podstawowej i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie

23 maraca 2023 r. na spotkaniu pt. „Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji?” zorganizowanym przez dr Kamila Filipka, dyrektora Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, uczniowie klas piątych próbowali odpowiedzieć na wiele trudnych pytań: „Czy można zakochać się w maszynie?”, „Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka?”, „Czy sztuczna inteligencja zabierze ludzim pracę”?

8 lutego 2023 r.

II Dzień Internacjonalizacji UMCS

W konferencji zorganizowanej przez Welcome Center UMCS udział wziął dr Kamil Filipek, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego, który wygłosił wykład „Nauka nad przepaścią. Wpływ sztucznej inteligencji na badania i dydaktykę w perspektywie globalnej i lokalnej”.

26 stycznia 2023 r.

Postęp technologiczny, równość i dostępność cyfrowa. Narracje cyfrowych pionierów a codzienne doświadczenia

W seminarium zorganizowanym przez DELab UW, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. jako zaproszony gość udział wziął dr Kamil Filipek z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. Seminarium bazowało na wynikach analiz dr Marty Kołodziejskiej i Michała Palińskiego, których przedmiotem były narracje cyfrowych pionierów, tzn. wiodących czasopism technologicznych (m.in. Wired, MIT Tech, TechCrunch), dotyczące równości, dostępności, mobilności i zrównoważonego rozwoju.

28 listopada 2022 r.

Spotkanie z uczniami liceum Paderewskiego w Lublinie

28 listopada 2022 r. na spotkaniu pt. „Is Responsible AI Possible?” zorganizowanym przez dr Kamila Filipka, dyrektora Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, uczniowie klasy 3BC rozmawiali o licznych wyzwaniach, które niesie ze sobą rozwój metod sztucznej inteligencji. Spotkanie było prowadzone w języku angielskim.

20 października 2022 r.

Fake newsy. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić?

Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem okulografów
W dniu 20 października 2022 r. zespół badaczy Ośrodka Badań Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentych (J. Chodak, K. Filipek, M. Szkarłat, J. Czerwiński) wziął udział w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2022, który odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W warsztatach „Fake newsy. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić? Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem okulografów” zaprezentowane zostały wyniki badań rozpoznawania fake newsów przy pomocy okulografów i oprogramowania do eye-trackingu.

21-23 września 2022 r.

Łatwiejsza statystyka jest możliwa

W dniach 21-23 września 2022 badacze Ośrodka Badań Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentych (K. Filipek, J. Kuna, M. Zawadzki, M. Maciejewski) wzięli udział w konferencji pt. „Ziemie Polskie w czasach pół popielnicowych, która odbyła się w Lublinie. Wygłosili oni referat „Łatwiejsza statystyka jest możliwa”.

Do pobrania: Referat „Łatwiejsza statystyka jest możliwa”.

14 września 2022 r.

W dniu 14 września 2022 r. odbyła się na XVIII Zjeździe Socjologicznym w Warszawie sesja naukowa pt. „Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century”. Współorganizatorem i współprowadzącym sesję był dr Kamil Filipek. W sesji uczestniczyli wybitni badacze sztucznej: prof. Anthony Elliot (University of South Australia), prof. Noortje Marres (University of Warwick) oraz dr hab. Dominik Batorski (Uniwersytet Warszawski).

Czytaj więcej: Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century

23-24 czerwca 2022 r.

Historyczne ortofotomapy Lublina

W dniach 23-24 czerwca 2022 r. Jakub Kuna i Mateusz Zawadzki wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji pt. GIS w Nauce, która odbyła się w Toruniu. Wygłosili oni referat „Historyczne ortofotomapy Lublina. Wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”.

Do pobrania: Referat „Historyczne ortofotomapy Lublina - wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”