Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS
Wydział Socjologii UW, Spotkanie grupy Socjologii Cyfrowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA): WG10: https://www.isa-sociology.org/en/research-networks/working-groups/wg10-digital-sociology
Na spotkaniu wystąpili dr Kamil Filipek i dr hab. Jarosław Chodak z referatem "Eye-trackers in the Study of Fake News: Sociological Approach".
Webinarium poświęcone analizie wpływu sztucznej inteligencji oraz modeli językowych na proces badania danych jakościowych, organizowane przez Pracownię Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadzone w ramach 7. edycji Letniej Szkoły Analizy Danych, Metod Badań Jakościowych i Mieszanych. W spotkaniu wzięli udział eksperci w dziedzinach CAQDAS, AI, NLP oraz data science: Grzegorz (Gregory) Bryda, kierownik Pracowni Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Kamil Filipek Dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego na UMCS w Lublinie.
Pierwsze seminarium on-line z cyklu "AI w akademii", pt. "Etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w pracy badawczej". Dyskusję poprowadzili: dr Marta Kołodziejska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kuba Piwowar ze Uniwersytetu SWPS oraz dr Monika Szkarłat z UMCS. Seminarium zostało zorganizowane przez Sekcję Socjologii Cyfrowej PTS oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS.
Seminarium naukowe pt. "Kim są agencji AI?" wygłoszone przez prof. Mariusza Hofmana, zorganizowane przez Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego oraz Wydział Ekonomiczny UMCS.
Wystąpienie prof. Anthony Elliotta z Uniwersytetu Australii Południowej w Adelajdzie w ramach konferencji 'Artificial Intelligence for Human-Technologies-Economy Sustainable Development', MakeLearn, TIIM & PIConf International Conference. Prof. Elliott to światowej sławy ekspert badający sztuczną inteligencję, który współpracuje z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS.
Wykład na temat ewolucji sztucznej inteligencji wygłoszony przez dr. Kamila Filipka dla uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego podczas wydarzenia "Przystanek rekrutacja - Drzwi Otwarte UMCS".
Katedra Systemów Informacyjnych i Logistyki w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
oraz Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizatorami prestiżowej konferencji na UMCS w Lublinie.
Otwarte spotkanie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS zorganizowane przez lubelski oddział Forum Młodych Dyplomatów i Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych UMCS w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji. Zaproszeni eksperci - dr hab. Agnieszka Demczuk z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz dr hab. Jarosław Chodak z Centrum Sztucznej Inteligencji i Monitorowania Komputerowego UMCS opowiedzieli uczestnikom wydarzenia jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w dezinformacji i kształtowaniu opinii publicznej.
Otwarte wydarzenie dot. sztucznej inteligencji współorganizowane przez CSIiMK UMCS, Sekcję Socjologii Cyfrowej PTS, Szkoły Doktorskie UMCS i Lubelskie Centrum Konferencyjne. Patronami wydarzenia były firmy DataArt i Billenium.
23 marca 2023 r. na spotkaniu pt. „Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji?” zorganizowanym przez dr Kamila Filipka, dyrektora Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, uczniowie klas piątych próbowali odpowiedzieć na wiele trudnych pytań: „Czy można zakochać się w maszynie?”, „Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka?”, „Czy sztuczna inteligencja zabierze ludzim pracę”?
W konferencji zorganizowanej przez Welcome Center UMCS udział wziął dr Kamil Filipek, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego, który wygłosił wykład „Nauka nad przepaścią. Wpływ sztucznej inteligencji na badania i dydaktykę w perspektywie globalnej i lokalnej”.
W seminarium zorganizowanym przez DELab UW, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. jako zaproszony gość udział wziął dr Kamil Filipek z Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. Seminarium bazowało na wynikach analiz dr Marty Kołodziejskiej i Michała Palińskiego, których przedmiotem były narracje cyfrowych pionierów, tzn. wiodących czasopism technologicznych (m.in. Wired, MIT Tech, TechCrunch), dotyczące równości, dostępności, mobilności i zrównoważonego rozwoju.
28 listopada 2022 r. na spotkaniu pt. „Is Responsible AI Possible?” zorganizowanym przez dr Kamila Filipka, dyrektora Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, uczniowie klasy 3BC rozmawiali o licznych wyzwaniach, które niesie ze sobą rozwój metod sztucznej inteligencji. Spotkanie było prowadzone w języku angielskim.
W dniu 20 października 2022 r. zespół badaczy Ośrodka Badań Zasobów Cyfrowych i Systemów Inteligentych (J. Chodak, K. Filipek, M. Szkarłat, J. Czerwiński) wziął udział w Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2022, który odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W warsztatach „Fake newsy. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić? Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem okulografów” zaprezentowane zostały wyniki badań rozpoznawania fake newsów przy pomocy okulografów i oprogramowania do eye-trackingu.
W dniu 14 września 2022 r. odbyła się na XVIII Zjeździe Socjologicznym w Warszawie sesja naukowa pt. „Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century”. Współorganizatorem i współprowadzącym sesję był dr Kamil Filipek. W sesji uczestniczyli wybitni badacze sztucznej: prof. Anthony Elliot (University of South Australia), prof. Noortje Marres (University of Warwick) oraz dr hab. Dominik Batorski (Uniwersytet Warszawski).
Czytaj więcej: Algorithms, artificial intelligence & beyond: theorising society and culture of the 21st century
W dniach 23-24 czerwca 2022 r. Jakub Kuna i Mateusz Zawadzki wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji pt. GIS w Nauce, która odbyła się w Toruniu. Wygłosili oni referat „Historyczne ortofotomapy Lublina. Wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”.
Do pobrania: Referat „Historyczne ortofotomapy Lublina - wyzwania, technologia i procedury współpracy UMCS z Gminą Lublin”